سازمان آب و برق خوزستان در یک نگاه

۱۰۸۰ کل مقالات داخلی ۰ کل مقالات ISI ۰ کل مجلات ۰ کل کنفرانسها ۰ کل دانشجویان ۰ کل اساتید ۵۵ قدمت دانشگاه به زودی طرحهای پژوهشی غیر از داده های تعداد دانشجویان و تعداد اساتید دانشگاه که به صورت دستی از سایت دانشگاه و یا آمار منتشر شده موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی استخراج شده است سایر داده ها به صورت خودکار و بر اساس پایش ماشینی بروی مقالات نمایه شده از کنفرانسها و ژورنالهای کشور و یا پایگاههای بین المللی صورت می پذیرد. در صورتی که مغایرتی در داده های واقعی و آمار اعلام شده از روی این سایت ملاحظه می نمایید، می توانید از طریق بخش ارتباط با ما با کارشناسان سیویلیکا برای رفع مغایرت ارتباط بگیرید.

رتبه سازمان آب و برق خوزستان در سالهای اخیر

دغدغه اصلی محققان سازمان آب و برق خوزستان در سال ۱۳۹۶ موضوع آبیاری و خشکسالی بوده است.
توضیح نمودار رتبه بندی سالانه

نمودار زیر رتبه (Rank) سازمان آب و برق خوزستان را بر اساس معیار تولید مقالات علمی در سالهای مختلف نمایش می دهد. رتبه "یک" به مرکز علمی دارای بالاترین تعداد تولیدات علمی (مقالات کنفرانسی و ژورنالی) اختصاص می یابد و سایر مراکز در رتبه های پایین تر قرار میگیرند. تعداد مقالات سازمان آب و برق خوزستان در نمودار پایین در طی سالهای مختلف نمایش داده شده است.
هر مرکز دارای دو رتبه است که نسبت که مراکز همرده و همچنین نسبت به کل مراکز علمی فعال در سطح کشور سنجیده می شود.
با توجه به اینکه حجم نمایه سازی مقالات در سال ۱۳۹۷ نهایی نمی باشد، رتبه بندی تا یک سال قبل تعیین می شود. کلیه نمودارهای این پایگاه به روز بوده و با نمایه سازی هر مقاله جدید، تاثیر آن در نمودارها به صورت لحظه ای نمایش داده می شود.نمودار سالانه مقالات سازمان آب و برق خوزستان به تفکیک مقالات کنفرانسی و ژورنالی

توضیح نمودار سالانه تولید مقالات علمی

نمودار زیر تعداد مقالات منتشر شده توسط پژوهشگران سازمان آب و برق خوزستان در هر سال را نمایش می دهد. این نمودار شامل مقالات ژورنالی و کنفرانسی پذیرفته شده پژوهشگران سازمان آب و برق خوزستان می باشد که به تفکیک سال است. با کلیک بر روی عبارت "مقالات ژورنالی" و یا "مقالات کنفرانسی" قابلیت انتخاب و افزوده شده هر یک مقالات مجموعه های ژورنالی یا کنفرانسی به نمودار وجود دارد.نمودار سالانه مقالات بین المللی ISI منتشر شده توسطسازمان آب و برق خوزستان

توضیح نمودار سالانه مقالات بین المللی ISI

نمودار زیر تعداد مقالات منتشر شده توسط پژوهشگران سازمان آب و برق خوزستان در هر سال را نمایش می دهد. این نمودار شامل مقالات ژورنالی و کنفرانسی پذیرفته شده پژوهشگران سازمان آب و برق خوزستان می باشد که به تفکیک سال است. با کلیک بر روی عبارت "مقالات ژورنالی" و یا "مقالات کنفرانسی" قابلیت انتخاب و افزوده شده هر یک مقالات مجموعه های ژورنالی یا کنفرانسی به نمودار وجود دارد.نمودار کنفرانسهای برگزار شده و شماره نشریات منتشره سازمان آب و برق خوزستان

توضیح نمودار کنفرانسها و ژورنالها

نمودار زیر شامل دو سری داده است. سری اول، تعداد کنفرانسهایی که سازمان آب و برق خوزستان در هر سال برگزار نموده است و سری دوم شامل شماره هایی از نشریات علمی است که توسط دانشگاه به چاپ رسیده است.همکاران استراتژیک علمی سازمان آب و برق خوزستان

توضیح نمودار همکاران استراتژیک علمی

تمام مقالات نمایه شده در پایگاه سیویلیکا تجزیه و تحلیل شده و پس از اختصاص نویسندگان مقالات به مراکز دانشگاهی و پژوهشی، ارتباط بین نویسندگان مقالات تحلیل می شود. ما می دانیم که پژوهشگران سازمان آب و برق خوزستان با کدام دانشگاهها و مراکز علمی همکاری تخصصی داشته اند که نتیجه آن تولید محتوای علمی در قالب مقاله بوده است.

نمودار چگالی موضوعات مهم پژوهشی سازمان آب و برق خوزستان

توضیح نمودار چگالی موضوعات پژوهشی

عمده محورها و کلیدواژه های علمی مورد بحث توسط پژوهشگران سازمان آب و برق خوزستان در مقالات تولیدی سال 1396 به صورت زیر می باشد. این کلید واژه ها بیشترین کاربرد را در کل مقالات تولیدی امسال این مرکز داشته اند.
یعنی دغدغه اصلی محققان 1396 موضوع آبیاری و خشکسالی می باشد.

به دلیل وجود منابع عظیم آب وخاک در استان خوزستان و ضرورت بهره برداری از آنها در سال 1335 سازمان برنامه وبودجه موظف گردید به منظور شناخت پتانسیل های آبی و خاکی در منطقه مطالعات لازم را از طریق مشاورین خارجی انجام دهد،بر این اساس مهندسین مشاور عمران ومنابع (D&R) به عنوان مشاور انتخاب شد و در ائاخر همان سال مطالعات خود را آغاز نمود که نتیجه بررسی های انجام شده در اسفند ماه سال 1337 طی گزارشی تحت عنوان "طرح توسعه جامع منطقه خوزستان " تهیه و تحویل مقامات شد در این گزارش باتوجه به منابع عظیم آب و خاک موجود در منطقه احداث 14 سد بر روی رودخانه های خوزستان ،آبیاری حدود یک میلیون هکتار از اراضی مستعد کشاورزی و تولید 6600 مگاوات انرژی برق آبی پیش بینی گردیده بود ، شرکت مشاور در سال 1336 ودر خلال مطالعات جامع خود به منظور تسریع در اجرای برنامه های عمرانی خوزستان در ابتدا چندین طرح را جهت اجرا به سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد نمود که مهمترین آنها عبارت بود ند از:

·     طرح چند منظوره دز: شامل احداث سد مخزنی و نیروگاه دز،خطوط انتقال نیرو و طرح تفصیلی مربوط به احداث شبکه آبیاری دز جهت آبیاری اراضی کشاورزی با استفاده از آب ذخیره شده.

·     طرح نیشکر هفت تپه به منظور احیاء کشت نیشکر در منطقه خوزستان:برای پیگیری و اجرای طرحهای مذکور در سال 1336مؤسسه عمران خوزستان (K.D.S)که در حقیقت شعبه ای از شرکت مهندسین مشاور عمران ومنابع نیویورک بود تأسیس و مشغول به کار گردید.

·     یکسال بعد یعنی در سال 1337قرارداد سد مخزنی دز به امضاءرسید و طرح نیشکر هفت تپه در وسعت 2500هکتار به اجرا درآمد.در همین سال طرح آبیاری دزنیز در وسعتی بالغ بر 20000هکتار به صورت آزمایشی شروع شد.در تاریخ نهم خرداد 1339 بر اساس قانونی که به تصویب مجلسین وقت رسید سازمان آب وبرق خوزستان تأسیس و از شهریور ماه همان سال مسؤلیت اجرای طرح های عمرانی خوزستان را بر عهده گرفت . در سال 1340 برای اولین بار پس از حدود 500 سال کشت نیشکر در خوزستان احیاءگردید و اولین محصول نیشکر در منطقه هفت تپه برداشت و به شکر تبدیل شد.

·     در سال 1341 عملیات اجرایی شبکه آبیاری دز آغاز شد و در اوایل سال 1342 سد مخزنی دز به مرحله بهره برداری رسید ودر همین سال هم برای اولین بار آب تنظیم شده سد دز وارد بخشی از اراضی مربوط به شبکه آبیاری آزمایشی گردید.

·    سازمان آب و برق خوزستان به عنوان متولی آبهای سطحی و زیر زمینی عهده دار انجام مطالعات در برنامه ریزی منابع آبی ،احداث سدهای (مخزنی-انحرافی- تنظیمی)،شبکه های آبیاری وزهکشی،نیروگاههای برق آبی ،توسعه منابع آب وخاک و بهرهبرداری وحفاظت از این منابع می باشد.