پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی در یک نگاه

۱۰۵ کل مقالات داخلی ۳ کل مقالات ISI ۳ کل مجلات ۰ کل کنفرانسها ۱۱ کل دانشجویان ۱۵ کل اساتید ۱۴ قدمت دانشگاه به زودی طرحهای پژوهشی غیر از داده های تعداد دانشجویان و تعداد اساتید دانشگاه که به صورت دستی از سایت دانشگاه و یا آمار منتشر شده موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی استخراج شده است سایر داده ها به صورت خودکار و بر اساس پایش ماشینی بروی مقالات نمایه شده از کنفرانسها و ژورنالهای کشور و یا پایگاههای بین المللی صورت می پذیرد. در صورتی که مغایرتی در داده های واقعی و آمار اعلام شده از روی این سایت ملاحظه می نمایید، می توانید از طریق بخش ارتباط با ما با کارشناسان سیویلیکا برای رفع مغایرت ارتباط بگیرید.

رتبه پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی در سالهای اخیر

دغدغه اصلی محققان پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی در سال ۱۳۹۶ موضوع جنسیت و آینده نگری بوده است.
توضیح نمودار رتبه بندی سالانه

نمودار زیر رتبه (Rank) پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی را بر اساس معیار تولید مقالات علمی در سالهای مختلف نمایش می دهد. رتبه "یک" به مرکز علمی دارای بالاترین تعداد تولیدات علمی (مقالات کنفرانسی و ژورنالی) اختصاص می یابد و سایر مراکز در رتبه های پایین تر قرار میگیرند. تعداد مقالات پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی در نمودار پایین در طی سالهای مختلف نمایش داده شده است.
هر مرکز دارای دو رتبه است که نسبت که مراکز همرده و همچنین نسبت به کل مراکز علمی فعال در سطح کشور سنجیده می شود.
با توجه به اینکه حجم نمایه سازی مقالات در سال ۱۳۹۷ نهایی نمی باشد، رتبه بندی تا یک سال قبل تعیین می شود. کلیه نمودارهای این پایگاه به روز بوده و با نمایه سازی هر مقاله جدید، تاثیر آن در نمودارها به صورت لحظه ای نمایش داده می شود.نمودار سالانه مقالات پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی به تفکیک مقالات کنفرانسی و ژورنالی

توضیح نمودار سالانه تولید مقالات علمی

نمودار زیر تعداد مقالات منتشر شده توسط پژوهشگران پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی در هر سال را نمایش می دهد. این نمودار شامل مقالات ژورنالی و کنفرانسی پذیرفته شده پژوهشگران پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی می باشد که به تفکیک سال است. با کلیک بر روی عبارت "مقالات ژورنالی" و یا "مقالات کنفرانسی" قابلیت انتخاب و افزوده شده هر یک مقالات مجموعه های ژورنالی یا کنفرانسی به نمودار وجود دارد.نمودار سالانه مقالات بین المللی ISI منتشر شده توسطپژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی

توضیح نمودار سالانه مقالات بین المللی ISI

نمودار زیر تعداد مقالات منتشر شده توسط پژوهشگران پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی در هر سال را نمایش می دهد. این نمودار شامل مقالات ژورنالی و کنفرانسی پذیرفته شده پژوهشگران پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی می باشد که به تفکیک سال است. با کلیک بر روی عبارت "مقالات ژورنالی" و یا "مقالات کنفرانسی" قابلیت انتخاب و افزوده شده هر یک مقالات مجموعه های ژورنالی یا کنفرانسی به نمودار وجود دارد.نمودار کنفرانسهای برگزار شده و شماره نشریات منتشره پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی

توضیح نمودار کنفرانسها و ژورنالها

نمودار زیر شامل دو سری داده است. سری اول، تعداد کنفرانسهایی که پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی در هر سال برگزار نموده است و سری دوم شامل شماره هایی از نشریات علمی است که توسط دانشگاه به چاپ رسیده است.همکاران استراتژیک علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی

توضیح نمودار همکاران استراتژیک علمی

تمام مقالات نمایه شده در پایگاه سیویلیکا تجزیه و تحلیل شده و پس از اختصاص نویسندگان مقالات به مراکز دانشگاهی و پژوهشی، ارتباط بین نویسندگان مقالات تحلیل می شود. ما می دانیم که پژوهشگران پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با کدام دانشگاهها و مراکز علمی همکاری تخصصی داشته اند که نتیجه آن تولید محتوای علمی در قالب مقاله بوده است.

نمودار چگالی موضوعات مهم پژوهشی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی

توضیح نمودار چگالی موضوعات پژوهشی

عمده محورها و کلیدواژه های علمی مورد بحث توسط پژوهشگران پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی در مقالات تولیدی سال 1396 به صورت زیر می باشد. این کلید واژه ها بیشترین کاربرد را در کل مقالات تولیدی امسال این مرکز داشته اند.
یعنی دغدغه اصلی محققان 1396 موضوع جنسیت و آینده نگری می باشد.


پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با هدف «گسترش پژوهش در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعیِ آموزش عالی و توسعه و ارتقای علوم انسانی و اجتماعی» تاسیس شده است.
ایده اولیه نیاز به تاسیس پژوهشکده‌های مستقل در حوزه مطالعات فرهنگی و اجتماعی با تاکید بر نیازهای علمی دانشگاهی کشور، از مجموعه تحقیقات و مطالعاتی ناشی شد که ذیل عنوان «طرح توسعه تحقیقات علوم انسانی، اجتماعی، دینی و فرهنگی» و «مطالعات فرهنگی و اجتماعی- راهبردی» در دفتر برنامه ریزی اجتماعی و مطالعات فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انجام شده است. در واقع، یکی از کمبودهای جدی در هدایت و راهبری واحدهای اجرایی، فقدان بخش های علمی نظریه پرداز به عنوان پشتوانه مجموعه‌های ستادی نهادها و دستگاههای دولتی بوده است. برای رفع این نقیصه، نیاز به انجام پژوهش‌ها و مطالعاتی که هدف آنها ارائه ایده ها و راهبردهای مبتنی بر پژوهش به نظام تصمیم گیری باشد، مشهود بود. همچنین ضرورت ارتباط مستمر با صاحبنظران و نخبگان و تداوم فعالیت یک کانون مرکزی تفکر، باعث شد نیاز به تاسیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی آشکارتر شود و طرح ایجاد آن در دستور کار قرار گیرد.
بر این اساس، در جلسه مورخ 1382/12/7 شورای گسترش آموزش عالی با تاسیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با چهار گروه مطالعات فرهنگی، مطالعات اجتماعی، مطالعات آینده نگر و مطالعات زنان موافقت قطعی شد و با ابلاغ مصوبه مربوط، راه اندازی پژوهشکده از سال 1383 وارد مرحله اجرایی گردید.
پژوهشکده در حال حاضر از همکاری 15 عضو هیات علمی تمام وقت، چهار عضو هیات علمی وابسته و دو همکار پژوهشی در چهار گروه مطالعات فرهنگی، مطالعات اجتماعی، مطالعات زنان و مطالعات آینده نگر بهره می گیرد، دو فصلنامه علمی – پژوهشی و بیش از 200 عنوان کتاب (تالیفی و ترجمه ای) منتشر کرده است، با انجمن‌های علمی معتبر حوزه علوم اجتماعی همکاری گسترده و مستمر دارد، تاکنون سه دوره دکتری پژوهش محور در رشته های سیاستگذاری فرهنگی،‌ جامعه شناسی فرهنگی و اندیشه سیاسی برگزار کرده است، و در دوره جدید فعالیت های خود، موضوع «مطالعات فرهنگی و اجتماعی علم و فناوری» و « ابعاد فرهنگی و اجتماعی و کارویژه های دانشگاهی در اقتصاد مقاومتی» را مورد توجه خاص قرار داده و در این چارچوب به بازنگری در ساختار و برنامه های پژوهشی خود پرداخته است. همچنین پژوهشکده به عنوان برگزارکننده جشنواره بین المللی فارابی تاکنون هفت دوره از این جشنواره را برگزار کرده است، در این چارچوب، روند بازبینی فعالیت های دبیرخانه جشنواره فارابی با هدف گسترش مشارکت علمی دانشگاه ها و ایجاد شبکه علمی استادان و پژوهشگران علوم انسانی کشور آغاز شده است.